×
Поиск по сайту


Чому болить лівий бік і що з цим робити

6
травня
2023
Комаренко Анатолій Денисович251390Здоров'я

Чому болить лівий бік і що з цим робити

Відразу скажемо: біль у лівому боці – штука поширена і найчастіше безпечна. Однак залишати його без уваги не варто. Іноді навіть незначний дискомфорт із лівого боку може сигналізувати про серйозні захворювання.

Коли треба викликати швидку

Негайно телефонуйте до швидкої, якщо:

 1. Гострий або тупий біль із лівого боку грудної клітки віддає в ліву руку, плече, щелепу.
 2. Відчутний біль супроводжується підвищенням температури до 38,8 °С і вище.
 3. Раптовий різкий біль зосереджений в одній точці і не припиняється кілька хвилин і довше.
 4. Сильно болить живіт (як зліва, так і в будь-якій іншій точці), і полегшення настає, лише коли лежите нерухомо на спині.
 5. Біль із часом не вщухає, а, здається, навіть посилюється.
 6. Він супроводжується блювотою. Ситуація особливо загрозлива, якщо у вмісті шлунка є кров.
 7. Біль різкий, мочитися не виходить.
 8. Випорожнення чорного кольору або з прожилками крові.
 9. Живіт напружений, навіть найлегші дотики до нього болючі.
 10. Внизу живота – сильний тягнучий або колючий біль, і при цьому ви вагітні або не виключаєте цього.
 11. Незадовго до нападу сильного болю був удар у живіт або по ребрах.

Коли треба швидше вирушати до лікаря

Заплануйте візит до терапевта на найближчий час, якщо:

 1. Біль у лівому боці незначний, але турбує регулярно, даючи про себе знати тиждень або довше.
 2. Відчутний біль то з'являється, то зникає, і цей стан триває довше 1-2 днів, або ж супроводжується нудотою і блювотою, або ж стає дедалі болючішим.
 3. Тягнучі відчуття в лівій частині живота супроводжуються погіршенням апетиту, діареєю, яка триває довше кількох днів, або (варіант для жінок) кров'янистими виділеннями з піхви.
 4. Крім неприємних відчуттів у лівому боці ви помічаєте, що втрачаєте вагу без очевидної причини.

Чому болить лівий бік

Відповідей десятки. Боліти може шлунок, селезінка, підшлункова залоза, товстий і тонкий кишківник, а також ліва легеня і нирка, сечовий міхур, матка і яєчники у жінок.

Окрема історія – серце, яке зміщене ліворуч: збої в його роботі часто даються взнаки відбитим болем у лівому боці тулуба.

Утім, неприємні відчуття далеко не завжди говорять про хвороби. Ось найпоширеніші причини болю в лівому боці – як живота, так і в підреберній частині.

1. Підвищене газоутворення

Коли їжа, яку ми з'їли й перетравили в шлунку, надходить у тонкий кишечник, за її розщеплення беруться бактерії. У процесі роботи вони виділяють вуглекислий та інші гази. Якщо газів у кишечнику занадто багато, тиск підвищується. Ділянки кишки розширюються, тиснуть на розташовані навколо неї нервові закінчення. Це спричиняє здуття живота та біль.

Що з цим робити

Для початку – з'ясувати причину метеоризму. Найчастіше вона проста: ви переїдаєте, налягаєте на жирну їжу або, наприклад, їсте занадто швидко, заковтуючи повітря. Спробуйте переглянути раціон і харчові звички:

 • їжте повільніше;
 • ретельно прожовуйте їжу;
 • уникайте продуктів, які підвищують газоутворення – напівфабрикатів, фастфуду, капусти, моркви тощо.

Якщо здуття живота мучить вас регулярно, проконсультуйтеся з гастроентерологом. Можливо, проблема в мікрофлорі кишківника: у вас живуть бактерії, які виділяють газ занадто активно. У цьому разі лікар пропише пребіотики, які допоможуть нормалізувати мікрофлору.

2. Закреп

Відсутність випорожнень може спричинити дискомфорт, а іноді й біль у кишечнику. Причина зазвичай у нестачі клітковини або рідини.

Що з цим робити

Пийте більше води та їжте продукти, що містять клітковину: наприклад, листові овочі, цільнозерновий хліб, висівки, бобові, тверді фрукти. Можна прийняти проносне, проконсультувавшись із терапевтом.

Якщо закрепи стають регулярними, поговоріть про них із лікарем – тим же терапевтом, гастроентерологом або дієтологом. Найімовірніше, вам запропонують переглянути раціон.

3. Сильне фізичне навантаження

Ви швидко пробіглися або занадто енергійно стрибали, пливли тощо. Фізнавантаження посилює кровотік. Якщо воно надмірне, кров переповнює селезінку. Орган збільшується в розмірах і починає тиснути на власну оболонку-капсулу, в якій є нервові закінчення. Так з'являється знамените "коле в лівому боці".

До речі, не менш знамените "коле в правому боці" має схожі причини, тільки кров'ю переповнюється печінка.

Що з цим робити

Щоб позбутися болю в боці, спричиненого фізнавантаженнями, досить просто знизити темп і дочекатися, поки дихання не стане рівним.

На майбутнє: не приступайте до активного тренування без розминки. Намагайтеся тримати комфортний темп і не вимагайте від організму надзусиль.

4. Болі в м'язах

Може, виконували активні скручування на тренуванні й перестаралися. Може, посиділи на протязі. А може, у вас погана постава, стрес або аутоімунне захворювання. У міалгії, тобто у м'язового болю, десятки причин.

Що з цим робити

Якщо біль у боці з'явився після фізичних вправ або, наприклад, після того, як ви, спітнівши, посиділи під кондиціонером, його можна просто перетерпіти. Щоб полегшити стан, прийміть безрецептурний знеболювальний засіб, наприклад на основі ібупрофену.

Але якщо неприємні відчуття не минають 3-4 дні, посилюються або якщо ви й гадки не маєте про їхні причини, обов'язково завітайте до терапевта. Лікар уточнить діагноз і призначить лікування.

5. Травма

Наприклад, послизнулися і впали на лівий бік. Або вас ударили в живіт чи по ребрах.

Що з цим робити

Можливо, ви відбулися лише легким забоєм. Такі травми хоч і спричиняють дискомфорт, але досить швидко загоюються самостійно.

Але якщо після удару ви відчуваєте сильний гострий біль, слабкість, шум у вухах або підозрюєте, що може бути зламано ребро, негайно телефонуйте до швидкої. Або звертайтеся до травмпункту, якщо він поруч.

6. Місячні

Під час менструацій або перед ними може боліти низ живота. У тому числі в лівій його частині, часом віддаючи в спину.

Що з цим робити

Менструальний біль хоч і неприємний, але не небезпечний. Його можна просто перетерпіти. Або прийняти безрецептурний знеболювальний засіб – на основі того ж ібупрофену.

Не допомагає? Так, на жаль, так теж буває. Зверніться до гінеколога: лікар підбере сильніші знеболювальні або випише гормональні оральні контрацептиви, які зменшують дискомфорт.

7. Ендометріоз або кіста яєчника

Ці захворювання можна розпізнати за тягнучим болем у тазовій ділянці – як зліва, так і справа. Відчуття схожі на менструальні болі, але можуть з'являтися в будь-який час. Місячні ж за таких порушень подовжуються і стають болючішими.

Що з цим робити

Якщо є хоч найменша підозра на захворювання статевої системи, пройдіть обстеження у гінеколога.

Важливо вчасно поставити правильний діагноз, іноді від цього залежить життя. Наприклад, розрив великої кісти яєчника може спровокувати маткову кровотечу і смерть від втрати крові. Не ризикуйте.

8. Позаматкова вагітність

Про позаматкову вагітність говорять, коли запліднена яйцеклітина прикріплюється не до матки, а до маткової труби, шийки матки, яєчника або іншого місця в черевній порожнині. Рано чи пізно ембріон, що росте, розриває орган, до якого прикріпився. Це може призвести до важкої кровотечі та перитоніту, зокрема з летальним результатом.

Що з цим робити

Якщо ви вагітні або підозрюєте це, то будь-який гострий біль у нижній частині живота, особливо якщо він супроводжується запамороченням, нудотою, кров'янистими виділеннями та не минає протягом декількох хвилин, – однозначний привід для виклику швидкої.

9. Запалення слизової оболонки кишківника

Можливих причин запалення багато. Ось найпоширеніші:

 • Вірусні або бактеріальні інфекції. Їх можна отримати, з'ївши щось прострочене або, наприклад, ковтнувши брудної води.
 • Харчові та алкогольні отруєння.
 • Прийом антибіотиків, особливо якщо ви купили їх без узгодження з лікарем. Нагадаємо: не робіть так!
 • Паразити. Ті ж глисти-гельмінти.
 • Різні захворювання шлунково-кишкового тракту – гастрит, панкреатит, холецистит, виразковий коліт, хвороба Крона, гепатити.

Запальні ураження кишківника, крім болю, супроводжуються нудотою, тривалим проносом або закрепами, здуттям живота, підвищенням температури.

Що з цим робити

Звернутися до гастроентеролога. Лікування залежить від діагнозу, поставити який може тільки кваліфікований лікар. У деяких випадках – наприклад, у разі ротавірусу (він же – кишковий грип) – достатньо відлежатися і дотримуватися питного режиму. Інші ситуації потребуватимуть прийому антибіотиків або інших лікарських препаратів.

10. У вас камені або інше захворювання нирок

Сечокам'яна хвороба, пієлонефрит, інші ниркові порушення проявляють себе раптовим болісним болем у нижній частині живота. Такий біль чітко віддає в поперек і то посилюється, то слабшає.

Що з цим робити

Якщо ви підозрюєте проблему з нирками, не зволікайте з візитом до нефролога. Медик поставить точний діагноз і випише необхідні ліки. У деяких випадках знадобиться хірургічна операція, і у ваших же інтересах провести її швидше.

11. Пневмонія або плеврит

Пневмонія – це запалення легенів, а плеврит – запалення мембрани, яка оточує легені. Найчастіше ці захворювання спричинені бактеріями або вірусами.

Розпізнати ураження легень нескладно: гострий біль у грудях з'являється під час глибокого дихання або кашлю. Додаткові симптоми: підвищення температури, слабкість, озноб, складнощі з тим, щоб вдихнути.

Що з цим робити

Якщо температура піднялася вище 38 °С, вам важко і боляче дихати, ви постійно кашляєте – потрібно терміново викликати лікаря додому. В інших випадках можна дістатися до терапевта самостійно.

12. Апендицит

У більшості випадків запалення апендикса дає про себе знати болем у правому боці. Однак іноді біль виникає у верхній лівій частині живота. 

Що з цим робити

Якщо причини тупого болю зліва вам невідомі, але при цьому ви відмічаєте здуття живота, втрату апетиту, гарячку – обов'язково і якнайшвидше зверніться до терапевта.

Терміново викликайте швидку, якщо додаються інші симптоми:

 • наростаючий біль;
 • блювота;
 • різка слабкість, холодний липкий піт;
 • прискорене серцебиття.

Вони можуть свідчити про те, що апендицит перейшов у гостру форму, тобто апендикс розірвався. Такий стан потребує негайного хірургічного втручання.

13. Аневризма черевної аорти

Аорта – основна кровоносна судина в черевній порожнині, яка йде вниз від серця. Коли вона збільшується і роздувається, це називається аневризмою. Таке трапляється здебільшого в літніх людей, особливо в курців.

Як правило, аневризма не має якихось очевидних симптомів. Але іноді біль відчувається, коли розширена судина здавлює внутрішні органи. Якщо станеться розрив аневризми, людина може загинути від внутрішньої кровотечі.

Що з цим робити

У домашніх умовах визначити аневризму аорти майже неможливо, діагноз встановлюється тільки за допомогою комп'ютерної томографії. Тому, якщо ви регулярно відчуваєте тупий біль у животі (не так уже й важливо, зліва чи справа), і особливо якщо він супроводжується пульсацією, йдіть до терапевта. Лікар направить вас на необхідні обстеження.

У разі розриву аорти людина відчуває раптовий сильний біль у животі або з боку спини. Одразу після цього виникає колапс – небезпечний для життя стан, коли тиск падає і погіршується кровоносне постачання органів. У цьому разі потрібно телефонувати до швидкої, не втрачаючи ні секунди.

14. Дивертикуліт

Дивертикули – це схожі на маленькі мішечки випинання в нижній частині товстої кишки. Вони трапляються в багатьох людей, старших за 40 років, і найчастіше не турбують.

Але іноді дивертикули запалюються – цей процес називають дивертикулітом. А в деяких випадках можуть і порватися, що тягне за собою серйозні ускладнення: перфорацію стінок кишківника, абсцес, перитоніт, непрохідність кишківника...

Що з цим робити

Якщо ви відчуваєте незрозумілі болі в лівій нижній частині живота, особливо якщо вони супроводжуються підвищенням температури, нудотою, закрепом або діареєю, обов'язково завітайте до гастроентеролога. Якщо дивертикуліт підтвердиться, вам призначать антибіотики і знеболювальне. У деяких випадках може знадобитися хірургічна операція.

15. Проблеми із серцем

Біль – різкий або тупий – у лівому боці можуть спричинити й різні серцеві порушення, від стенокардії до інфаркту.

Що з цим робити

Якщо вас регулярно турбує біль у лівому підребер'ї, що віддає в плече або руку, в жодному разі не залишайте його без уваги. Обов'язково проконсультуйтеся щонайменше з терапевтом або ж відразу зверніться до кардіолога.

Різкий біль у лівому підребер'ї, що супроводжується слабкістю, проблемами з диханням, болем у животі, аритмією – однозначне показання для негайного виклику швидкої. Може йтися про інфаркт, і тут кожна секунда на рахунку.

16. Один із видів раку

На жаль, рак кишечника, шлунка, підшлункової залози на початкових стадіях майже не дають про себе знати. Їх можна помітити хіба що за деяким дискомфортом у животі, легкими симптомами порушення травлення, незрозумілою втратою ваги.

Що з цим робити

Будьте уважні до будь-яких незрозумілих відчуттів у лівому боці (втім, не тільки в лівому). Якщо вони стають регулярними, обов'язково проконсультуйтеся з терапевтом або гастроентерологом і пройдіть усі призначені ними обстеження.Оставьте комментарий!

Комментарий будет опубликован после проверки

Вы можете войти под своим логином или зарегистрироваться на сайте.