×
Поиск по сайту


Як грати в шашки

6
вересня
2022
Грицай Олег Дмитрович328961Ігри

Як грати в шашки

Звичайні шашки – весела і нескладна гра, історія якої налічує не одне століття. Щоб перемогти, потрібно перемістити свої шашки на половину ігрового поля суперника. При цьому ви можете бити шашки супротивника, перестрибуючи через них своїми шашками та забираючи їх з дошки. Принцип гри простий, проте для збільшення шансів на перемогу варто скористатися правильною стратегією. Вивчіть правила гри в шашки та зіграйте зі своїм другом сьогодні ж.

Підготовка до гри

Визначте, хто ходитиме першим

Визначте, хто робитиме перший хід

Перед розставлянням шашок на дошці з'ясуйте, хто матиме право першого ходу. Це може бути той, хто переміг попередню партію; можна використовувати й інший спосіб, наприклад, підкидання монети. Той, хто одержує право першого ходу, грає білими фігурами. Пам'ятайте, що в шашках першими ходять білі фігури.

Розставте шашки

Сядьте навпроти свого суперника та покладіть дошку між вами. Дошка складається з 64 білих і чорних клітин, тобто є квадратом 8 на 8. Всього на дошці 32 білих і 32 чорних клітини. Розташуйте дошку таким чином, щоб у правому нижньому кутку кожного гравця мала білу клітинку.

Розставте на дошці шашки

Розставте на дошці шашки

Кожен гравець повинен розмістити свої шашки на 12 чорних клітинах, розташованих у перших трьох ближніх горизонтальних рядах. Таким чином, у кожному ряду має розміститися по 4 шашки. Пам'ятайте про те, що шашки ходять по діагоналі, переміщаючись лише чорними клітинами.

Оскільки дошка складається з 8 рядів, 6 з них будуть зайняті шашками гравців, і два центральні ряди залишаться вільними.

Визначтеся, чи збираєтесь ви грати з контролем часу

У турнірних партіях кожному гравцеві один хід відводиться п'ять хвилин. Якщо ви збираєтеся грати з контролем часу, щоб не затягувати партію, розмістіть біля дошки таймер, перш ніж приступити до гри.

Процес гри

Почніть партію

Першими ходять білі. На початку гри шашки пересуваються на одну клітинку по діагоналі вперед у напрямку до супротивника. Не забувайте, що всі шашки повинні стояти на чорних клітинах.

Бийте шашки суперника, перестрибуючи через них

Бийте шашки суперника, перестрибуючи через них

Якщо ваша шашка розташована лише в одному ході від шашки супротивника, вона може побити чужу шашку, перестрибнувши через неї діагоналі. Шашки можуть бити також назад, якщо шашка суперника розташована на одну клітинку по діагоналі позаду вашої шашки. При цьому ваша шашка стає на клітку, що йде за шашкою супротивника, а остання забирається з дошки.

Пам'ятайте про те, що при цьому клітина за чужою шашкою має бути вільною, щоб ваша шашка могла стати на неї. Є й інші правила:

  • Якщо у вас є можливість побити суперника, ви повинні зробити це.
  • Якщо можна побити шашки супротивника в кількох місцях, то можете вибирати, яку ви заберете.
  • Побивши шашку, ви пересуваєтеся вперед на хід, але якщо нова позиція надає можливість забрати ще одну шашку, то слід стрибати і забирати чужі шашки до тих пір, поки є така можливість.

Хід у дамки

Хід у дамки

Досягши протилежного кінця дошки, ваші шашки перетворюються на дамки. Щоб легко вирізняти дамку, просто переверніть її або поставте на неї зверху одну зі своїх шашок, побитих раніше. В останньому випадку ви зможете дізнатись дамку по її більшій висоті. Жінка, як і раніше, ходить тільки по чорних полях, але вона може ходити вперед і назад, так що їй легше бити шашки супротивника.

Жінки ходять по діагоналі не на одну, а на будь-яку кількість клітин. При взятті чужої шашки дамка необов'язково ставиться на наступну за нею клітку, вона може стати на будь-яку клітку, що йде по діагоналі за побитою шашкою. Після взяття однієї шашки, якщо є можливість, жінка повинна на тому ж ходу брати іншу шашку, розташовану на тій же діагоналі або на діагоналі, що її перетинає.

У деяких комплектах шашок на дні їх намальовані корони, так що дамку легко відрізнити, перевернувши шашку.

Кількість можливих дамок не обмежена.

Бийте шашки супротивника

Бийте шашки супротивника

Продовжуйте бити шашки супротивника, доки не приберете з дошки їх усі. Як тільки ви це зробите, ви перемогли!

Менш поширений спосіб виграшу полягає в тому, щоб заблокувати всі шашки супротивника, щоб у нього не залишилося ходів.

Підвищення майстерності гри в шашки

Не грайте оборонно

Новачок може випробувати спокусу тримати шашки біля країв дошки якомога довше, але так шашки супротивника залишаться цілими, і досягти перемоги не вдасться. Намагайтеся не захищатися, а побити якнайбільше шашок суперника. При цьому не страшно, якщо з дошки зникне і частина ваших шашок – головне, щоб у противника залишалося менше шашок, ніж у вас.

Грайте сміливо, намагаючись якомога атакувати.

Пересувайте шашки разом

Якщо кілька шашок відірвалися від загальної маси, вони стануть уразливими. Натомість намагайтеся переміщати шашки суцільним рядом. Особливо вигідно сформувати сильну групу шашок, що захищають один одного в центрі дошки. Постарайтеся переміщати всі свої шашки до центру дошки, де вони займуть більш вигідні позиції.

Якщо ваші шашки пересуваються суцільною масою, противнику буде складніше побити якусь із них, і навіть якщо йому вдасться зробити це, напоготові буде інша ваша шашка, готова у свою чергу побити чужу шашку.

Тримайте свої шашки на останньому ряду

Намагайтеся якнайдовше тримати свої шашки в позиціях на останньому ряду. Адже якщо чужі шашки дійдуть до останнього ряду, вони перетворяться на дамки. Тому захищайте цей ряд, знищуючи чужі шашки на підході до нього та не дозволяючи противнику прорватися у дамки.

Знайте, коли варто пожертвувати шашкою

Бувають випадки, коли вигідно пожертвувати одну чи навіть кілька своїх шашок. Неважливо, чи маєте ви перевагу або на дошці повну рівність сил – сміливо жертвуйте шашки, якщо ви відіграєте їх і це принесе вам вигоду. Продовжуйте рватись уперед.

Усіми силами намагайтеся не допустити втрати своєї дамки, оскільки вона набагато цінніша за рядову шашку.

Не розмінюйте шашки в тому випадку, якщо це призведе до отримання ворога дамки.

Розмінюйте одну шашку на дві. Віддайте одну шашку, якщо у відповідь ви заберете дві шашки супротивника.

Приділяйте особливу увагу дамкам

Намагайтеся провести в дамки якнайбільше шашок і не давайте противнику самому прорватися в дамки. Це має бути вашим пріоритетом у грі. Однак, якщо для отримання дамки вам доведеться пожертвувати надто великою кількістю шашок, утримайтеся від цього. Думайте стратегічно.

Блокуйте шашки супротивника

Якщо більшість шашок противника заблоковані, його ходи обмежені, і він втрачає вигідні для нього можливості. Намагайтеся якомога тримати його шашки заблокованими, і ви зможете продовжувати бити їх, прориваючись у дамки.

Тренуйтеся

Хоча і не існує надійного способу здобувати перемогу в кожній партії, чим більше ви гратимете, тим краще зрозумієте стратегію гри. Для підвищення своєї майстерності намагайтеся грати якнайчастіше. 

Намагайтеся грати з сильнішим противником. Так ви вивчите нові прийоми та покращите свою гру.

Спостерігайте за грою майстрів

Дивіться ігри наживо, в інтернеті або по телевізору: ви дізнаєтеся багато нового про тактику і стратегію гри в шашки, просто спостерігаючи за грою майстрів. Звертайте увагу, як майстри грають у тих чи інших типових положеннях.

Почитайте літературу, присвячену тактиці та стратегії гри у шашки. Багато майстрів описали свої прийоми та стратегію гри, та їх рекомендації допоможуть вам підвищити свою майстерність.

Поради

Якщо ваші шашки розташовані на краю дошки, їх не можна побити. Використовуйте ці вигідні позиції.

Тримайте шашки в позиціях на останньому ряду, доки супротивник не вибудує свої шашки перед вашими. Тоді ви зможете побити жодну шашку!Комментариев: 1 RSS

Оставьте комментарий!

Комментарий будет опубликован после проверки

Вы можете войти под своим логином или зарегистрироваться на сайте.