×
Поиск по сайту


8 ознак того, що вам пропонують роботу шахраї

15
червня
2024
Грицай Олег Дмитрович620Робота /
8 ознак того, що вам пропонують роботу шахраї

Варто берегти персональні дані та сумніватися у щирості неправдоподібно щедрих роботодавців.

1. Компанії немає на сайтах для пошуку роботи

Якщо ви вперше чуєте про компанію, яка пропонує роботу, варто пошукати її на відомих порталах із вакансіями. Усі роботодавці там проходять перевірку, і ймовірність натрапити на шахраїв невелика.

Там же ви можете прочитати про компанію докладніше, побачити інші її вакансії, знайти посилання на офіційний сайт. Ця інформація допоможе оцінити, чи хотілося б вам стати частиною цієї організації – чи краще пошукати іншого роботодавця.

Іноді вакансії немає на рекрутингових сайтах, але вона є, наприклад, у великих телеграм-каналах для пошуку роботи. Зазвичай там же вказуються контакти співробітника, відповідального за наймання.

Якщо це офіційна адреса, зареєстрована на домені компанії, все гаразд.

Але якщо там особиста пошта або номер телефону, варто насторожитися. Можна написати в соцмережі компанії або на пошту HR-відділу і запитати, чи справді фірма відкрила цікаву для вас вакансію, чи це шахраї.

2. про компанію не можна знайти відгуки

Перед відгуком на вакансію варто почитати відгуки про компанію – і її клієнтів, і співробітників. Зазвичай на рекрутингових сайтах можна знайти думки тих, хто там уже працює. Люди пишуть про атмосферу в колективі, про рівень зарплат, відзначають плюси і мінуси роботи.

Якщо таких відгуків ніде не знайти, пошукайте детальну інформацію на інших ресурсах. У Мережі легко виявити юридичну адресу фірми, її ІПН, дані про сферу діяльності, термін реєстрації.

Можливо, ТОВ або ПП існує всього тиждень. Якщо ви готові почати працювати в нікому не відомій компанії, можете відгукуватися на вакансію. Однак якщо в оголошенні написано про «сотні задоволених клієнтів» і «десятки успішних проєктів», це тривожний знак. Можливо, фірма-одноденка намагається видати себе за зовсім іншу компанію.

Якщо жодних реєстраційних даних у Мережі немає взагалі, варто пошукати іншого роботодавця.

3. Рекрутер просить заплатити за якусь послугу

Для влаштування на роботу не треба платити. Але буває, що псевдопрацедавець пропонує привабливі умови праці та відмінну зарплату. Однак спочатку він вимагає оплатити навчання, без якого нібито неможливо працювати. Або внести гроші за доступ до платного онлайн-сервісу, де нібито відбувається спілкування співробітників. Або зробити внесок за отримання ліцензії, доступу до корпоративної бази даних, оформлення пакета документів, персональний набір обладнання тощо.

Якщо рекрутер просить спочатку заплатити, а потім отримати можливість працювати, це майже напевно шахрай.

Нерідко шукач вносить гроші, після чого всі контакти з псевдороботодавцем перериваються. Тому прохання оплатити щось надзвичайно необхідне для того, щоб людина приступила до роботи, – сигнал тривоги для шукача.

4. Роботодавець вимагає встановити невідомий додаток для розрахунків

Буває, що компанія укладає договір із самозайнятим і веде розрахунки зі співробітником через спеціальні платформи. Але всі ці ресурси добре відомі. Їхній опис, принципи роботи, а також відгуки про них легко знайти в інтернеті. Якщо сумніви залишаються, можна запитати про конкретний застосунок у чатах фрілансерів. Майже завжди знаходяться люди, які вже вели розрахунки з роботодавцем через цей ресурс і готові розповісти про свій досвід.

Але якщо рекрутер пропонує завантажити застосунок, про який не можна знайти відгуки, це привід насторожитися. Якщо ж він надсилає посилання на сайт, де потрібно зареєструватися і залишити дані вашої картки, зокрема й код зі зворотного боку, це шахрай. Найімовірніше, його завдання – зібрати платіжні дані у якомога більшої кількості людей і зникнути.

Не варто встановлювати програми та реєструватися на ресурсах, зазначених роботодавцем, поки ви не укладете з компанією договір. Замість реально існуючих платформ вам можуть надіслати посилання на фішингові сайти, які збирають персональні дані.

5. Запрошення на роботу – масова розсилка в месенджері або СМС

Часто шахраї розсилають однотипні повідомлення нібито від імені відомих компаній. Наприклад, пропонують влаштуватися на роботу на відомий маркетплейс.

Не варто переходити за лінками з таких листів. Великі компанії не наймають співробітників методом масових розсилок.

Натомість шахраї можуть запропонувати, наприклад, завантажити файл із детальними умовами майбутньої роботи. Якщо ви натиснете на кнопку «завантажити», то можете придбати вірус. З його допомогою зловмисники можуть отримати доступ до ваших паролів та іншої важливої інформації.

6. Рекрутер просить вказати занадто багато особистих даних

Зазвичай рекрутерам достатньо даних, які здобувачі залишають на сайтах із вакансіями. Перед укладенням трудового договору роботодавець може попросити заповнити більш детальну анкету, але не раніше.

Якщо рекрутер просить вас повідомити йому надто докладні відомості до офіційного оформлення, варто проявити обережність. Навряд чи роботодавцю на етапі співбесіди знадобляться, наприклад, ваші паспортні дані. Йому зовсім не потрібна детальна домашня адреса, імена та адреси родичів плюс їхні номери телефонів.

Якщо рекрутер стверджує, що без таких відомостей про працевлаштування не йтиметься, найімовірніше, це шахрай. Його завдання – зібрати якомога більше персональних даних. Потім він може скористатися ними, наприклад, для спам-розсилок. Або продати іншим зловмисникам.

У жодному разі не виконуйте прохання псевдорекрутерів зробити селфі з розкритим паспортом або водійським посвідченням. Можливо, шахраї планують взяти мікропозику на ваше ім'я. І не повідомляйте код, отриманий у СМС. Можливо, зловмисники намагаються отримати доступ до вашого банківського застосунку.

7. Роботодавець пропонує занадто об'ємне тестове завдання

Отримати пробне завдання перед співбесідою – звичайна практика для багатьох претендентів. Так роботодавець може відсіяти людей, які не володіють потрібними навичками. Але, як правило, тестове можна виконати за 2-4 години. У крайньому разі на нього знадобиться один робочий день.

Якщо ви отримали занадто об'ємне завдання, не поспішайте одразу ж братися за його виконання.

Іноді такі іспити влаштовують претендентам великі компанії, на вакансії яких відгукується дуже багато людей. Подібні випробування можуть навіть проводитися в кілька етапів, щоб до фіналу прийшли найкращі професіонали. Якщо ви дуже хочете потрапити саме в цю фірму, можливо, варто перевірити свої сили і виконати завдання.

Але якщо маленька невідома організація пропонує безкоштовно виконати роботу, на яку у вас піде три дні, варто замислитися. Можливо, таким чином компанія хоче залучити виконавців, які задарма виконають для неї великий і дорогий проєкт. Офера потім, найімовірніше, ніхто зі здобувачів не отримає.

8. Пропонована зарплата невиправдано висока

Якщо вам пропонують зарплату, яка в 2-3 рази вища за ринкову, можливо, вас хочуть обдурити. Тим паче якщо роботодавець обіцяє великі гроші за зовсім незначні зусилля.

Можливо, вас хочуть залучити до незаконної діяльності. Наприклад, не варто погоджуватися на пропозицію попрацювати кур'єром і доставляти наглухо запечатані непрозорі пакети різної величини. Можливо, всередині заборонені речовини. А якщо вам кажуть, що доведеться «всього лише приймати перекази і відправляти їх на вказаний номер рахунку», можливо, йдеться про відмивання грошей.

Ретельно перевіряйте роботодавця, вивчайте умови майбутньої роботи і не відгукуйтеся на занадто привабливі, але непрозорі вакансії. Тоді вам, найімовірніше, не доведеться мати справу з шахраями, які видають себе за рекрутерів.Оставьте комментарий!

Комментарий будет опубликован после проверки

Вы можете войти под своим логином или зарегистрироваться на сайте.