×
Поиск по сайту


Що робити, якщо ви потрапили до лавини?

4
серпня
2022
Семеренко Ольга Ярославівна8800Виживання

Інструкція з виживання у засніжених горах, яку напам'ять мають знати всі туристи та лижники.

Лавина — це величезна маса снігу, яка рухається схилом гори зі швидкістю до 20–30 метрів на секунду. Її можуть викликати землетруси, танення льоду, тривалий снігопад чи необережні дії людей.

Лавина може завдати серйозних травм. Крім того, люди, що потрапили під неї, виявляються здавлені утрамбованим снігом і швидко задихаються.

Щоб вижити в сніговій лавині, варто запам'ятати і дотримуватися кількох важливих правил.

Дізнайтесь лавинну обстановку

Перед відвідуванням гір завжди потрібно отримати дані про погодні умови у цій місцевості. Коли ви їдете на курорт або базу, треба заглянути на їхній сайт і подивитися там свіжі новини про лавинну обстановку.

Зазвичай лавинна небезпека оцінюється за п'ятибальною шкалою, її можна знайти у місцевих погодних зведеннях.

Не йдіть в гори в снігопад і негоду. Перед відправкою дізнайтеся місця можливого сходження лавин на своєму маршруті. Упевніться, що в місці вашої прогулянки не проводяться роботи з їхнього штучного сходу.

Уникайте небезпечних місць

Пам'ятайте: яка б не була погода, не перетинайте лощини зі схилами більш ніж 30°: вони самі лавинонебезпечні.

Якщо навколо немає дерев і чагарників, то схил стає небезпечним вже при крутості, що перевищує 20°. Схили з кутом більше 45° стають такими практично при кожному снігопаді.

Перед тим, як переходити після снігопаду скати крутістю більше 20°, треба почекати щонайменше 2 або 3 дні. Найнебезпечніші періоди — весна та літо, з 10 години ранку до заходу сонця.

Що робити перед сходом лавини?

Ці дії слід виконувати, коли ви бачите, що сніг на схилі починає обсипатися.

Стрибайте вгору схилом

Стрибайте вгору схилом

Нерідко жертвою лавини стають ті, хто сам її викликав необережним рухом. Якщо ви відчуваєте, що схід снігу починається прямо під вами, спробуйте стрибнути вгору схилом вище лінії зламу, ніж опинитися у центрі потоку.

Це потрібно зробити в першу секунду, і тоді він пройде нижче за вас. Але прийом працює тільки з лавиною, що зароджується у вас під ногами, а не з потоком, що йде зверху.

Ідіть від лавини убік

Ідіть від лавини убік

Якщо ви бачите, що на вас рухається сніговий потік, не намагайтеся втекти від нього вниз схилом: він наздожене вас. Натомість негайно

рухайтесь перпендикулярно лавині. Так можна піти з її шляху, перш ніж вона дістанеться до вас.

По краях лавина слабша, ніж у середині. Забравшись подалі від центральної частини потоку, ви знизите ймовірність впасти, покотитися та отримати травми.

Досвідчені лижники можуть перегнати лавину, їдучи від неї під кутом в 45°, але це вимагає надзвичайної майстерності фрірайду. Не ризикуйте, рухайтеся перпендикулярно до потоку, а не навскоси.

Киньте непотрібне спорядження

Киньте непотрібне спорядження

Для виживання у лавині тіло має бути максимально легким: це збільшує шанси залишитися на поверхні, не занурившись під сніг. Тому варто

скинути все зайве обладнання, яке тільки зможете. Зніміть рюкзак. Позбавтеся лиж та палиць. Застебніть блискавки на одязі, щоб уникнути попадання туди снігу.

Відкиньте від себе важкі предмети та спорядження, щоб вони, покотившись разом із лавиною, не травмували вас.

Активуйте ваш лавинний маяк. Багато туристів банально забувають про нього, і він стає марним. Вимкніть навушники та плеєр, якщо вони досі увімкнені.

Що робити під час сходу лавини?

Якщо уникнути лавини не вдалося, робіть такі дії.

Вхопіться за щось міцне

Вхопіться за щось міцне

Дерева та валуни навряд чи врятують вас при великій лавині, але у снігових потоках поменше допоможуть утриматися.

Постарайтеся вхопитися за гілку, міцний камінь або сховатися за гребенем скелі чи стовбуром великого дерева. Це збільшить ваші шанси не втекти під сніг і не скотитися вниз по схилу.

Тримайтеся на плаву

Тримайтеся на плаву

Коли укриття знайти неможливо або не вистачає часу, все, що залишається, – триматися якомога ближче до її поверхні, щоб поринути в сніг не дуже глибоко.

Здійснюйте плавальні рухи, штовхаючи ногами і змахуючи руками. Якщо можете, «пливіть» на спині в гору: таким чином ви опинитеся до поверхні снігу.

Якщо лавинна подушка безпеки при вас, саме час смикнути за ручку, що її активує.

У випадку, коли «плавати» надто складно, принаймні намагайтеся рухатися у напрямку вгору, щоб не потонути в снігу.

Глибоко вдихніть

Зробіть глибокий вдих і залишайте грудну клітку роздутою. Це допоможе зберегти простір для дихання навколо корпусу, якщо ви опинитеся глибоко під лавиною. Інакше утрамбований сніг сильно стисне легені.

Підніміть одну руку догори

Підніміть одну руку догори

Це, звичайно, легше сказати, ніж зробити, але спробувати потрібно. Утримуйте одну руку над головою, коли лавина накриває вас.

По-перше, так ви допоможете рятувальникам вас швидше відшукати. По-друге, якщо рука залишиться на волі, ви швидше визначите, в якому напрямку викопуватиметеся, щоб швидше досягти поверхні.

Захистіть органи дихання

Більшість людей у ​​лавинах гинуть від ядухи. Вони буквально захлинаються у снігу, що набивається їм до рота й іноді потрапляє у легені.

Захистіть рот і ніс: закрийте їх рукавицею чи шарфом, щоб туди не потрапив сніг. І тримайте щелепи зімкнутими, щоб випадково не вкусити себе за язик.

Що робити, коли лавина сповільниться?

Сход лавини триває недовго. Зазвичай до зупинки потік може пройти близько півтора кілометра, на що піде приблизно хвилина часу. Коли відчуєте, що рух сповільнюється, робіть наступне.

Створіть повітряну кишеню для дихання

Створіть повітряну кишеню для дихання

Щоб уникнути ядухи, створіть простір для дихання, розчистивши сніг перед обличчям та грудьми. У такій кишені повітря вистачить приблизно на півгодини.

Перед тим як лавина вляжеться, зробіть кілька глибоких вдихів та видихів, щоб розширити грудну клітку. Так ви не допустите, щоб сніг скував ваш корпус і стиснув легені.

Якщо при вас прилад для дихання під лавиною, саме час активувати його і вставити загубник в рот.

Не панікуйте і не кричіть

Сніг заглушує звуки. Тому навіть найвідчайдушніші заклики на допомогу не приваблять товаришів по групі чи рятувальників, а лише розтратять кисень.

Що робити, коли лавина зупиниться?

Якщо сніговий потік навколо вас перестає рухатися, слід вжити більш активних дій зі свого порятунку.

Визначте верх і низ

Більшість людей, накриті лавиною снігу, виявляються дезорієнтовані і не можуть зрозуміти, в який бік викопуватися. Ви можете за незнанням закопатися глибше і витратити запас кисню даремно.

Натомість, розкопавши повітряну кишеню перед обличчям, сплюньте прямо перед собою. Подивіться, в якому напрямку гравітація забере вашу слину, а потім копайте у протилежному. Робити це краще кілька разів для надійності.

Якщо сплюнути не виходить, подивіться, в який бік виходить пари на видиху. Він повинен підніматися вгору — туди й слід копати.

Економте повітря та енергію

Постарайтеся викопатися

Почніть згрібати сніг перед обличчям та грудьми та над головою та переміщуйте його під ноги, а потім утоптуйте. Так ви зможете вибратися.

Дочекайтесь допомоги

Якщо викопатись не виходить, не витрачайте кисень на марні рухи. Вибратися самостійно вдається тим, хто вкритий не більше ніж 15 сантиметрами снігу. Тим же, хто виявився глибшим, краще зберігати спокій та чекати на допомогу.

Переконайтеся, що лавинний маячок увімкнений і працює. Спробуйте витягнути руку, щоб подати сигнал. Якщо ви маєте бажання помочитися, зробіть це. Буде, звичайно, неприємно, але запах сечі допоможе собакам рятувальників знайти.

Чекайте приїзду рятувальників

Покличте на допомогу

Коли почуєте, що вас почали відкопувати, почніть говорити із рятувальниками. Повідомте, де ви знаходитесь, що з вами відбувається, чи є у вас болі та травми. Це дозволить їм швидше зрозуміти, яка допомога вам потрібна.

Залишіть небезпечну зону

Іноді існує небезпека повторного сходу лавини. Якщо ви вибралися з-під снігу самостійно і рятувальників поблизу немає, огляньте своє тіло на предмет ушкоджень і за потреби надайте першу допомогу.

Потім постарайтеся якнайшвидше дістатися до найближчого населеного пункту. Зверніться до лікаря, а також повідомте до місцевої адміністрації, що трапилося сходження лавини і під снігом можуть залишатися інші постраждалі, яким теж знадобиться допомога.Оставьте комментарий!

Комментарий будет опубликован после проверки

Вы можете войти под своим логином или зарегистрироваться на сайте.