×
Поиск по сайту


Що робити, якщо зустрів ведмедя

18
червня
2023
Бойчук Андрій Володимирович8050Виживання

Що робити, якщо зустрів ведмедя

Що робити, щоб не зустрітися з ведмедем у лісі

Бурі ведмеді вкрай рідко нападають на людину. Зазвичай вони досить обережні й самі прагнуть уникнути зустрічі з людьми. Якщо тварина заздалегідь знатиме про наближення людини, а тим паче - групи, то постарається не показуватися і, найімовірніше, сама відійде вбік.

Якщо ж у лісі бродить ведмідь-шатун, який був змушений завчасно покинути барліг, або поранений звір, зустріч може виявитися надзвичайно небезпечною.

Щоб зменшити ризик зіткнутися з твариною в лісі, варто дотримуватися кількох правил:

 1. Не блукайте густими заростями. Обходьте стороною площі, зарослі чагарником. Тримайтеся подалі від бурелому. Краще пересуватися відкритими місцями і користуватися прокладеними стежками.
 2. У жодному разі не рухайтеся ведмежою стежкою. Так ви ризикуєте зустрітися з її господарем, який може вирішити, що ви вторглися на його територію.
  Ведмежу стежку легко відрізнити від звичайної. Вона має вигляд двох ланцюжків слідів-поглиблень. Вони розташовуються на відстані приблизно 20 сантиметрів один від одного.
  Взагалі не варто йти стежкою, якщо вам здається, що на ній залишив сліди дикий звір. Краще пошукати іншу дорогу в лісі. Особливо важливо дотримуватися цього правила взимку або ранньою весною. Якщо побачили на снігу сліди, що можуть бути схожими на ведмежі, негайно відходьте вбік і намагайтеся триматися відкритих місць.
 3. Поводьтеся шумно. Це правило - одне з головних для тих, хто не хотів би зустріти ведмедя. Тому розмовляйте, співайте, смійтеся, голосно тупайте. Якщо йдете поодинці, можна прив'язати до рюкзака дзвіночок. Здоровий дорослий ведмідь так само не хоче зіткнення, як і ви. Тому заздалегідь попередьте його про те, що в лісі люди - він сам намагатиметься не зустрітися з вами.
 4. Не беріть із собою в ліс декоративних собак або інших дрібних тварин. Великий мисливський або сторожовий пес може допомогти вам і відігнати бурого ведмедя. Але якщо дрібний кімнатний песик втече вбік і натрапить на клишоногого хижака, він злякається, кинеться назад і приведе ведмедика до вас. Краще уникнути такої зустрічі.
 5. Не залишайте в лісі харчові відходи. А також упаковку від їжі та консервні банки. Тим більше не можна влаштовувати великі звалища. Навіть якщо ви закопали відходи в землю, ведмідь може за запахом знайти їх. Це зробить небезпечним місце привалу для наступних груп. Візьміть відходи із собою, а якщо це неможливо - спаліть їх.
 6. Ніколи не наближайтеся до решток тварин. А також до гірок риби, що лежить на березі. Можливо, ведмідь вважає все це своєю здобиччю. Тоді він захищатиме свою власність.
 7. Не рухайтеся берегами річок після заходу і до сходу сонця. У цей час ведмеді ловлять рибу і точно не будуть раді, якщо їх потривожать.

Що робити, якщо ви побачили ведмедя

Часта ситуація: ви виявили ведмедика, але той ще не помітив вас. Наприклад, він захоплений риболовлею або ласує ягодами. Відстань між вами - понад 10 метрів, а шум води заважає звірові почути ваші кроки. Або ви випадково побачили клишоногого, який заснув у лісі.

У таких випадках негайно йдіть геть. Не варто намагатися сфотографувати ведмедя, навіть якщо він зовсім не дивиться у ваш бік. Ви не знаєте, в який момент він повернеться до вас. Або прокинеться, якщо спить. Запам'ятайте: звір дуже не любить, коли його застають зненацька.

Тому постарайтеся піти в тому напрямку, звідки щойно прийшли, або обійти небезпечну зону по широкій дузі. Не випускайте ведмедя з поля зору і не повертайтеся до нього спиною.

Важливо: ніколи не наближайтеся до ведмежат. Побачивши їх, негайно йдіть геть. Поруч може бути ведмедиця. Якщо вона вас побачить, то може миттєво напасти, бо сприйме вас як загрозу малюкам.

Що робити, якщо ведмідь побачив вас

Перше і найскладніше - не панікувати. Згадайте, що здоровий ведмідь у звичному середовищі існування надзвичайно рідко нападає на людину. І постарайтеся зберегти впевненість і самовладання.

Ведмідь намагається не конфліктувати з великими істотами, тому спробуйте здаватися більшим. Наприклад, підніміть над головою рюкзак. Або розкрийте плащ чи куртку, розведіть руки в сторони. Якщо ви пересуваєтеся групою, зберіться разом - звір може побачити масивний силует і вирішити, що краще піти з дороги.

Якщо ведмідь піднявся на задні лапи, він, як правило, безпечний. Ведмедику просто хочеться краще роздивитися, хто перед ним.

Щоб перервати контакт, відходьте назад і по діагоналі. При цьому говоріть що-небудь вголос гучним і впевненим голосом, шуміть, тупайте ногами.

Але не кричіть, як звір, не верещите, не вискалюйте зуби. Тим більше не можна гарчати. Вам категорично не потрібно бути схожим на агресивну тварину. І на слабку істоту, яка може стати здобиччю, теж.

Можна постукати ложкою по казанку, вистрілити з ракетниці. Якщо у вас є зброя, теж варто зробити постріл угору, щоб пошуміти і налякати ведмедя. Але в жодному разі не цільтеся в нього! Якщо ви не найдосвідченіший мисливець і до цього не зустрічалися зі звіром один на один, то можете поранити хижака. У цьому разі він напевно кинеться на вас, і втекти від сутички ви не зможете.

З цієї ж причини не варто намагатися застосовувати ніж або сокиру для самозахисту. Ви тільки завдасте звірові рану і перетворите його на надзвичайно небезпечного супротивника.

Якщо ведмідь продовжує рухатися і вже наблизився до вас, зупиніться. Продовжуйте голосно розмовляти, стукайте по деревах. Але не робіть агресивних випадів і рухів і не дивіться звірові прямо в очі: для нього це сигнал готовності до атаки.

Якщо ведмідь зупинився, можете знову повільно рухатися назад.

Але в жодному разі не можна повертатися до звіра спиною і бігти!

Так поводиться здобич, і мисливський інстинкт може штовхнути ведмедя до переслідування. Ви все одно не зможете втекти від звіра: він здатний рухатися зі швидкістю до 60 кілометрів на годину.

Єдиний надійний засіб захисту - перцевий спрей. Але будьте уважні: звичайний балончик, яким можна зупинити людину, ніяк не вплине на бурого хижака. Беріть із собою в ліс тільки спеціальні засоби з екстрактом червоного стручкового перцю, розраховані на ведмедів, і тримайте їх під рукою. Вони діють на відстані 5-6 метрів.

Будьте обережні: якщо вітер дме у ваш бік, спрей може нашкодити вам, а не ведмедю.

Що робити, якщо ви зустріли групу ведмедів

Ця зустріч куди небезпечніша. Бурі ведмеді можуть ходити групами під час гону. Молоді самці в цей період поводяться агресивно і можуть кинутися на будь-який великий об'єкт, який рухається.

Гон у ведмедів триває з весни до середини липня, тому в першій половині літа потрібно бути особливо обережним. Краще не ходити в ті місця, де мешкають ведмеді, поодинці.

Небезпечні й молоді особини, які якийсь час тримаються разом. Вони поки що не знайомі з людьми, а відчуття, що вони не одні, може зробити їх активнішими. Подібні пари або групи можуть намагатися розорити табір на привалі та поцупити їстівні припаси. Їх потрібно відганяти - криками, шумом, стуком, пострілами вгору. І не наближатися до них, якщо ви побачили їх у лісі.

Повторимо ще раз: ніколи, за жодних обставин не підходьте до ведмежат або ведмедиці з малюками!

Такі зустрічі можуть закінчитися нещасним випадком - ведмедиця не зупиниться ні перед чим, захищаючи дитинчат.

Що робити, якщо ведмідь напав на вас

Якщо атака все ж таки сталася, головне - не намагатися бігти і не кричати.

Негайно падайте на землю. Лежіть на животі, але краще - згорніться клубком і зчепіть пальці в замок на потилиці. Ваше завдання - бути нерухомим і захистити живіт, шию та обличчя.

Якщо ведмідь намагається перевернути вас на спину, повільно і плавно перекочуйтеся назад, щоб заховати обличчя. Але робіть це природно, немов за інерцією. Не робіть різких рухів.

Зазвичай ведмідь втрачає інтерес до сутички, якщо бачить, що противник більше не небезпечний. Він виконав своє завдання: захистив здобич або територію. Тому, найімовірніше, піде. Але якщо побачить або почує, що ви ворушитеся, може затриматися або повернутися.

Атака ведмедя завжди припиняється раптово. Ваше завдання - дочекатися, поки він піде на достатню відстань. А потім негайно покинути небезпечну територію.Оставьте комментарий!

Комментарий будет опубликован после проверки

Вы можете войти под своим логином или зарегистрироваться на сайте.