×
Поиск по сайту


Як врятувати людину, яка провалилася під кригу?

4
серпня
2022
Поляк Тіна Федорівна8050Виживання

Ви знаходитесь поруч із замерзлою водоймою або річкою і раптово чуєте крик про допомогу. Хтось провалився під кригу. Що ви будете робити? Незважаючи на те, що вашим першим інстинктом буде бажання прийти на допомогу, це з більшою ймовірністю може призвести до того, що ви обоє опинитеся під льодом, безпорадно бовтаючись. Прочитайте наступні вказівки, щоб дізнатися, як забезпечити безпеку людини, які провалилася під лід (як і свою власну).

Витягування жертви

Витягування жертви

 1. Не вибігайте на кригу. Потенційні рятувальники миттєво стають жертвами, коли також провалюються під кригу. Вам не варто підбігати до ополонки, якщо тільки жертва не перебуває без свідомості або не йде на дно через слабкість або не вміння плавати. Якщо ви все ж таки змушені наблизитися до отвору, не варто вибігати на лід або взагалі йти на ногах. Повзіть, щоб полегшити свою вагу та не дозволити льоду тріснути під вами.
 2. Зателефонуйте до служби порятунку

 3. Зателефонуйте до служби порятунку. Наберіть номер єдиної служби порятунку у вашій країні (911 – США/Канада, 999 – Великобританія, 112 – Європейські країни/Україна) або місцевої невідкладної допомоги, щоб викликати професійних рятувальників/лікарів на місце події. Однак ви повинні зробити це максимально швидко, ні в якому разі не кидаючи жертву напризволяще. Якщо ви витратите час на дзвінок у службу порятунку замість допомоги жертві, наслідки можуть виявитися згубними.
 4. Попросіть жертву зберігати спокій.

 5. Попросіть жертву зберігати спокій. Якщо людина щойно впала і перебуває у свідомості, вона має більше шансів врятуватися самостійно. Головне, щоб жертва зберігала спокій. За потреби переконайте людину, що ви знаєте, що робити і вже йдете до неї. Скажіть, що поки вона тримається на плаву, у неї багато часу на порятунок. Перші 1-3 хвилини людина відчуває холодовий шок, унаслідок чого його дихання частішає. Тому дуже важливо, щоб протягом цього періоду голова жертви була над водою. Підбадьорюйте жертву, щоб вона контролювала своє дихання і залишалася спокійною. Порадьте робити глибокий вдих і повільний видих крізь губи.
 6. Розкажіть жертві, як треба вибиратись.

 7. Розкажіть жертві, як треба вибиратись. Попросіть людину підпливти до краю і за допомогою ліктів частково піднятися над водою. Потрібно підпливати до того краю льоду, з якого боку йшла людина, оскільки біля інших країв лід може бути значно тоншим. Вага мокрого одягу, можливо, не дозволить людині піднятися над водою самостійно. Головна мета в цій ситуації – ухопитися за край льоду, щоб вода не стягнула людину вниз.
  • Якщо людина має ключі або інші гострі предмети, попросіть її використовувати їх, щоб зачепитися за лід.
  • Попросіть жертву трясти ногами і намагатися зайняти горизонтальне положення, наскільки це можливо. При цьому потрібно намагатися використовувати верхню частину тулуба, щоб вибратися на кригу. Дригати ногами треба так, ніби людина пливе. У спробі зайняти горизонтальне положення важливо постаратися витягнути живіт поверхню льоду. Не варто сильно спертися на руки, тому що цілком ймовірно, що лід знову трісне під вагою людини.
  • Щойно людина вибралася на лід, їй варто негайно відкотитися подалі до берега, щоб мінімізувати вплив своєї ваги на лід.

Висмикування жертви

Висмикування жертви

 1. Киньте жертві довгий предмет. Якщо людина не може вибратися самостійно, а рятувальники ще не прибули, вам необхідно кинути або протягнути жертві якусь довгу річ, щоб зачепитися. Це може бути жердина, мотузка, товста гілка дерева або навіть довгий шарф. Зв'язавши себе з жертвою за допомогою довгої речі, ви убезпечите себе від наближення до небезпечної зони. Як тільки річ досягне людини, попросіть її вхопитися за неї або обмотати довкола себе якомога швидше.
  • Щоб збільшити шанси безпечного порятунку, ви повинні заздалегідь підготувати мотузку або щось подібне, якщо збираєтеся до замерзлої водойми або річки.
  • Використовуйте мотузку, подовжувач, хокейну ключку – все, що знайдеться під рукою.
  • Оскільки існує ймовірність, що жертва не зможе вхопитися за мотузку замерзлими руками, зав'яжіть петлю на кінці мотузки. Попросіть людину протягнути руки в петлю до ліктів, а потім схопитися руками за плечі. Ви також можете попросити людину просмикнути петлю через голову і опустити під пахви.

  Киньте жертві санчата, якщо у вас немає довгого предмета

 2. Киньте жертві санчата, якщо у вас немає довгого предмета. Санки, рятувальний жилет – будь-який предмет, за який може схопитися жертва. Все краще ніж нічого.
 3. Підпливіть до жертви, якщо у вас нічого немає під рукою.

 4. Підпливіть до жертви, якщо у вас нічого немає під рукою. Якщо ви знаходитесь на плавучому маяку, ви можете наблизитися до краю дірки, щоб людина вхопилася за ніс. Будьте обережні, не переверніться. Якщо у вас є мотузка, непогано було б прив'язати його човну, щоб його було легше дотягнути до берега іншим рятувальникам.
 5. При необхідності, сформуйте ланцюг із кількох людей.

 6. При необхідності, сформуйте ланцюг із кількох людей. Якщо у вас немає речей для порятунку, але ви знаходитесь у компанії, ви можете сформувати ланцюг, щоб урятувати жертву. Для цього вам потрібно буде лягти на лід якомога ближче один до одного, кожен чіпляється за щиколотки, що лежить попереду. Перша людина в ланцюзі, що знаходиться найближче до жертви, вистачає її за руки і тягне на лід пластом, тоді як остання людина в ланцюзі тягне всіх назад. Це не ідеальний варіант, але все ж таки краще, ніж коли одна людина намагається врятувати іншого без будь-якої підтримки. Якщо перша людина в ланцюжку також провалиться, друга утримає її за кісточки.
 7. Витягайте жертву.

 8. Витягайте жертву. Тримайтеся нижче, не підходьте до тонкого льоду і тягніть міцніше. Якщо у вас є підмога, нехай вони використовують свою силу, щоб витягнути людину та уникнути тонкого льоду. Неважливо, чи ви тягнете ланцюжком або за допомогою мотузки, жертву потрібно витягувати на лід, а не витягувати і нести.
  • Залишайтеся на безпечній відстані від тонкого льоду та міцно тримайте мотузку або іншу річ. Якщо ви змушені наблизитись, завжди намагайтеся розподіляти свою вагу по поверхні льоду наскільки це можливо.
  • Якщо вам нема чого кинути, повзить на животі. Ніколи не йдіть. Ще один легкий спосіб розподілити вагу – лягти, піднявши руки над головою та покотитися по льоду.
  • Якщо ви витягуєте людину за допомогою мотузки або іншого предмета, переконайтеся, що витягуєте до себе, а не в інший бік.

Забезпечення подальшої безпеки

Забезпечення подальшої безпеки

 1. Надати першу медичну допомогу при необхідності. Якщо людина перестала дихати, або в неї не намацується пульс (через те, що вона тонула або через зупинку серця), надайте першу медичну допомогу, якщо вмієте. Не намагайтеся щось зробити, якщо у вас немає навичок, кричіть покликати допомогу, щоб підвищити шанси появи людини з медичними навичками. Навіть якщо здається, що людина померла, не здавайтеся. Крижана вода може знизити температуру тіла та уповільнити функціонування тіла. Якщо людина не рухається або не відповідає, це ще не означає, що вона мертва і не потребує допомоги.
 2. Зігрійте жертву

 3. Зігрійте жертву. Якщо людина дихає і перебуває у свідомості, заведіть її до приміщення або спробуйте якось зігріти. Його якнайшвидше потрібно позбавити шоку. Зніміть мокрий одяг і помістіть людину у ванну за температури не більше 32 градусів Цельсія. Поступово нагрівайте воду надалі. Якщо ви відразу помістите людину в дуже гарячу воду, ви можете спричинити небезпечну частоту серцевих скорочень. Якщо теплої води немає, оберніть людину на ковдри. Ви можете подумати, що трохи теплої води (чаю, кави) або їжі допоможе людині зігрітися, але насправді не потрібно годувати або напувати людину, яка перебуває в шоці, оскільки вона не здатна приймати їжу або напої.
 4. Якнайшвидше покажіть жертву лікарю

 5. Якнайшвидше покажіть жертву лікарю. Навіть якщо людина почувається чудово, їй необхідний професійний медичний огляд. Навіть якщо ви дістали людину, це ще не кінець. Наслідки падіння під лід можуть бути смертельними протягом деякого часу. Людина може страждати від обмороження та багатьох інших ускладнень.
 6. Уникайте подальших падінь шляхом ретельного вивчення товщини льоду під собою

 7. Уникайте подальших падінь шляхом ретельного вивчення товщини льоду під собою. Ви завжди повинні знати, якою є товщина льоду в тому місці, де ви зібралися рибалити, гуляти, кататися на сноуборді або займатися іншими справами. Ви можете виміряти товщину льоду за допомогою пішні, льодового бура, електродрилі, рулетки, запитати місцевих жителів чи керівників місцевих баз відпочинку. Допустима товщина при таких видах діяльності: 
  • 5 см або менше: тримайтесь подалі. Лід занадто тонкий і не витримає вашу вагу.
  • 10 см: допустимо для риболовлі або інших видів активності, що не передбачають ходіння по льоду
  • 12.5 см: допустимо для снігоходів та всюдиходів
  • 20.5 – 30.5 см: норма для машин та маленьких пікапів
  • 20.5 – 38 см: норма для вантажівок середнього розміру

Поради

 • Ви можете зв'язати мотузку зі свого одягу, якщо решта спроб закінчилася провалом. Майте на увазі, що вам доведеться деякий час зазнати холоду заради порятунку життя іншої людини. Якщо ви одягнені в светр або щось подібне, спробуйте використати його спочатку. Зав'яжіть петлю на кожному рукаві, схопіть одну і киньте іншу потопаючому.
 • Малята або немовлята, що впали під воду, можуть впадати в клінічну смерть, коли здається, що вони мертві, але насправді це не так.
 • Багато місць для риболовлі або катання на ковзанах оснащені рятувальними наборами, включаючи мотузку або плавучі пристрої.
 • Якщо ви повинні дістатися жертви, використовуйте човен з плоским дном. У професійних рятувальників є безліч різних пристосувань для вилучення людей, що провалилися під лід, але вам не потрібно мати всі ці речі, човен з плоским дном може ковзати по льоду. Якщо крига трісне під рятувальником, вона все ще зможе продовжувати роботу з порятунку з човна.
 • Спробуйте протягнути жертві розсувну драбину як спосіб розподілити вагу більшої поверхні.
 • Ніж для колки льоду або подібний гострий предмет допоможе пересуватися льодом при спробі порятунку. Якщо вважаєте, що зможете докинути до жертви цей предмет, він зможе швидше вибратися з води. Також можна використовувати викрутку та шило.

Попередження

 • Не намагайтеся зігріти жертву надто швидко. Це може призвести до смертельного шоку.
 • Зверніть увагу: існує багато картинок із зображенням професійної рятувальної допомоги. Не намагайтеся лізти у воду самостійно, якщо ви не сильний плавець з хорошим здоров'ям (немає проблем із серцем, циркуляцією крові тощо), маєте рятувальний жилет і знайомі з основами рятувальних операцій. Незважаючи на те, що на деяких картинках здається, що порятунок відбувається біля краю, насправді там задіяний бур і дотримуються певних лімітів. Коли ви рятуєте когось з-під льоду, будьте особливо обережні і не підбирайтеся надто близько до краю дірки.
 • Ніколи не підходьте близько до тонкого льоду без підстрахування та спеціального обладнання. Зберігайте спокій і пригнічуйте бажання допомогти жертві, не убезпечивши себе насамперед. Люди із середньою фігурою зазвичай зберігають силу та координацію на 2-5 хвилин, іноді більше. Навіть після цього, якщо людина залишається у свідомості і може наполовину висунутися з води, переохолодження не є головною проблемою. Тому краще дочекатися прибуття рятувальників, якщо не здається, що людина ось-ось потоне.


Оставьте комментарий!

Комментарий будет опубликован после проверки

Вы можете войти под своим логином или зарегистрироваться на сайте.