×
Поиск по сайту


Що робити, якщо вкусила змія

13
серпня
2022
Бельський Любомир Романович7520Виживання

Що робити, якщо вкусила змія

Виявляється, висмоктувати отруту і накладати джгут марно і навіть небезпечно.

Як надавати першу допомогу при укусі змії

1. Тримайтесь подалі від змії

Інакше вона може вкусити ще раз. Мінімальна відстань до плазуна має дорівнювати довжині його тіла.

Не намагайтеся вбити змію або брати її до рук, якщо вона загинула. Були випадки, коли голова змії, навіть відокремлена від тіла, рефлекторно стискала щелепи.

Негайно дзвоніть у швидку

2. Негайно дзвоніть у швидку

Отрута деяких змій дуже швидко проникає в організм і призводить до смерті. Тому, якщо є можливість, набирайте номер 103 або 112.

Дуже добре, якщо ви запам'ятали, як виглядає змія. Опишіть диспетчеру подробиці та скажіть, де саме знаходиться укус.

Якщо поряд є хтось, хто може відвезти постраждалого до лікарні швидше, ніж приїде швидка, попросіть його це зробити.

Сфотографуйте змію

3. Сфотографуйте змію

Якщо змія не встигла далеко заповзти, а телефон під рукою, сфотографуйте її або попросіть зробити це того, хто поруч із вами.

Зніміть або розстебніть все, що може давити

4. Зніміть або розстебніть все, що може давити

Зміїний укус може викликати сильний набряк. Тому в першу чергу треба зняти кільця, браслети та годинники, які знаходяться поруч із місцем укусу. Вони можуть боляче впитися у шкіру.

Тугий одяг варто розстебнути, щоб не тиснути, але не знімати: зайві рухи ні до чого. При укусі в ногу потрібно акуратно роззутися.

Покрийте рану вільною пов'язкою

5. Покрийте рану вільною пов'язкою

Обережно очистіть рану вологою тканиною з антисептиком або водою з милом. Потім накладіть чисту суху пов'язку так, щоб вона не тиснула і не стягувала шкіру. Завдяки цьому в рану не потраплять бруд та мікроби.

Зберігайте спокій

6. Зберігайте спокій

Заспокойте постраждалого чи постарайтеся заспокоїтися самі, якщо вас вкусили. Паніка тільки погіршить становище, оскільки серце битиметься частіше і допоможе швидше рознести отрута по тілу.

Щоб уповільнити поширення отрути, потрібно сісти чи лягти зручніше і не рухатися, а вражене місце тримати нижче за рівень серця, якщо це можливо.

7. Залишіть записку для лікарів

Цей пункт є особливо важливим для тих, хто знаходиться далеко від лікарні і не може швидко отримати медичну допомогу.

Запишіть поряд із ураженим місцем або на папері дату та час укусу. Тут же фіксуйте всі симптоми, що з'являються, і розмір почервоніння. Якщо є можливість, виміряйте коло кінцівки нижче та вище місця укусу. Ці дані також запишіть.

Що робити при ускладненнях

Іноді укус змії викликає нафілактичний шок – небезпечний для життя стан. Ось його основні симптоми:

 • свербіж, кропив'янка та почервоніння шкіри;
 • опухле обличчя, шия, губи, язик і горло;
 • утруднене дихання та хрип;
 • швидке серцебиття;
 • нудота, блювання, діарея;
 • запаморочення та плутанина у мові;
 • непритомність;
 • сліпота;
 • холодна та липка шкіра.

Ці ознаки можуть з'явитися одразу або за кілька годин після укусу. У будь-якому випадку треба діяти дуже швидко:

 1. Якщо не викликали швидку, негайно викликайте. Повідомте диспетчера, що підозрюєте анафілаксію.
 2. Покладіть потерпілого на спину, а якщо у нього блювання, то переверніть на бік. Якщо під рукою є автоін'єктор з адреналіном, введіть його в стегно.
 3. Починайте серцево-легеневу реанімацію, якщо людина знепритомніла і не дихає. Продовжуйте, доки не приїде швидка допомога.
 4. Не залишайте хворого на самоті, навіть якщо його стан покращився. Напад може повторитися.

Антигістамінні препарати при анафілаксії марні – вони не встигнуть подіяти.

Як запобігти укусу змії

Ретельно огляньте місцевість довкола себе

Ретельно огляньте місцевість довкола себе

Наземні змії люблять захист і живуть на деревах, колодах, скелястих ділянках, великих гілках, мертвому листі, високій траві, а деякі риють під землею. Якщо можливо, уникайте цих місць. Пам’ятайте також, що змії – це дикі тварини, і вони непередбачувані – ви можете знайти одну посеред стежки чи в наметі, тому завжди будьте уважні.

Носіть правильний одяг

Носіть правильний одяг

Коли ви перебуваєте на природі, особливо важливо одягатися належним чином. Не виходьте на прогулянку чи похід у шортах чи босоніжках. Вам потрібно завжди носити довгі вільні штани, щоб мінімізувати відкриту шкіру, а також захистити щиколотки та ноги. Ви також повинні носити важкі чоботи, щоб ваші ноги були захищені від будь-яких іклів, які можуть спробувати в них впитися.

Не чіпай мертву змію

Не чіпай мертву змію

Коли ви знаходитесь природі й натрапляєте на мертву змію, наприклад мертву змію, у вас може виникнути спокуса придивитися ближче. Незалежно від того, чи це проста цікавість, чи тому, що ви хочете ідентифікувати змій у цьому місці, ні за яких обставин не торкайтеся мертвої змії. Змії зберігають рефлекси після смерті і здатні бити, кусати та впорскувати смертельні дози отрути ще протягом кількох годин після смерті.

Захистіть свої речі

Захистіть свої речі

Останнє, що вам хочеться, – це взутися в чоботи й знайти отруйну змію, яка все ще згорнулася всередині та зберігає тепло. Найкращий спосіб уникнути потрапляння змії в будь-яке ваше спорядження (рюкзак, намет, їжа, одяг) – це захистити свої речі. Якщо з вами є транспортний засіб, замкніть усе, що можна всередині. Якщо у вас є тільки намет, закріпіть все всередині намету, щоб жодна змія не проникла всередину. Пам’ятайте, що якщо ви знаходитесь на природі, ви, ймовірно, колись розпалите багаття. Навіть невеликий вогонь буде виділяти залишкове тепло ще довго після того, як полум’я згасне, і це залишкове тепло, особливо якщо ви оточуєте вогонь камінням, приваблюватиме змій.

Використовуйте палицю

Використовуйте палицю

У змій немає вух, вони покладаються на свої очі, язик і здатність відчувати коливання. Гуляючи на природі, тикайте землю перед собою довгою палицею. Це дозволить зміям відчути ваше наближення до того, як вони побачать вас, і це дасть їм час піти, а не відчувати себе в пастці та оборонятися. Крім того, якщо ваша палиця підійде надто близько до отруйної змії, і вони атакують, вони, швидше за все, атакуватимуть палицю, ніж вас, оскільки це буде найближчий до них загрозливий об’єкт.

Замріть і повільно відійдіть

Замріть і повільно відійдіть

Якщо ви все-таки зустрінетесь зі змією, негайно припиніть рух і обміркуйте можливі варіанти. Припинення ваших рухів зменшить безпосередню загрозу, яку може відчувати змія. Коли зможете, дуже повільно відступайте від змії. Не робіть різких рухів і використовуйте довгу палицю як буфер між вами та змією. Пам’ятайте, якщо вони збираються атакувати, вони, швидше за все, атакуватимуть найближчий загрозливий об’єкт.Оставьте комментарий!

Комментарий будет опубликован после проверки

Вы можете войти под своим логином или зарегистрироваться на сайте.