×
Поиск по сайту


Як врятуватися від ведмедя у лісі: втекти, відлякати, захищатися

6
серпня
2022
Войцеховський Павло Янович37400Виживання /

Як врятуватися від ведмедя у лісі: втекти, відлякати, захищатися

Якщо людина, яка не має на меті займатися полюванням, опинилась у лісі, то зустріч із ведмедем стане для неї неприємною і дуже небезпечною подією. У цій статті ми розберемо, як захиститись від ведмедя, як втекти від нього і що робити, якщо все ж уникнути зіткнення з хижаком не вдалося.

Чому тварина нападає?

Якщо ведмідь побачив у лісі людину, швидше за все, він спробує втекти, оскільки злякається. Часто напади відбуваються без видимої причини. Втім, існує низка ситуацій, які змушують ведмедів вступати в бій із людьми.

 1. Необхідність оборони та захисту. Як і будь-яка інша істота, ведмідь відчуває загрозу. Він може розцінити наближення людини як небезпеку, якщо поруч знаходяться дитинчата, нещодавно впольована здобич або ж барліг. У цій ситуації він може подряпати вас величезними пазурами або вкусити великими зубами. Звір може завдати ран, не сумісних з життям, навіть якщо не планував вас убивати. Щоб цього не сталося, треба знати, як урятуватися від ведмедя у лісі.
 2. Полювання з метою поживи. Такий вид нападу найбільш небезпечний, тому що саме в цьому випадку ведмідь націлений на заподіяння смертельних ран своїй здобичі. За статистикою, найчастіше на людей нападають самці чорних ведмедів. Це відбувається через те, що вони або ніколи не зустрічали людину, або не бояться її і бачать у ній легку здобич. Особливо небезпечні ведмеді-шатуни - хижаки, які не впали в сплячку або були пробуджені під час зимого сну і завчасно прокинулися зі сплячки.

Не готуйте їжу поряд з наметом

Як уникнути небезпеки?

Потрібно бути дуже уважним у лісі та звертати увагу на дрібниці, які говорять про присутність ведмедя. Ось поради, яким потрібно слідувати, щоб запобігти зустрічі з твариною.

 1. Залишіть місце ведмежої стежки, яка є двома рядами неглибоких ям.
 2. Пересувайтеся групами. Шуміть, голосно розмовляйте, стукайте ложками об залізні кружки, використовуйте велосипедний дзвінок.
 3. Обходьте густі чагарники. У них може сховатись хижак.
 4. Не готуйте поруч із наметом, продукти зберігайте подалі від табору. Ведмедів приманює запах їжі.
 5. Не беріть у ліс копченості, залишки їжі спалюйте і ретельно мийте посуд. Звір не повинен асоціювати доступну їжу з людиною.
 6. Візьміть із собою собак. Вони можуть не тільки відлякати розлюченого хижака, а й відвернути увагу.
 7. Побачивши ведмежат, не грайтесь з ними і не наближайтесь до них. Їхня мати розгляне вас як загрозу для її потомства.
 8. Під час риболовлі обріжте волосінь, якщо відчуваєте присутність ведмедя. Він подумає, що ви посягаєте на його їжу.
 9. Зберігайте спокій, намагаючись залишити небезпечне місце. Не показуйте свій страх.
 10. Якщо ви зустрілися з цікавим ведмедем, покажіть йому, що він бачить людину. Підніміть руки, говоріть спокійним голосом. Не лякайтеся, якщо він стане на задні лапи. Це означає, що він не несе небезпеку.
 11. Не намагайтеся втекти. Ведмідь розвиває швидкість до 60 км/год і вбиває жертву в 90% зі 100%. Найкращий спосіб відлякати ведмедя від табору – це шум. Побігши, ви, навпаки, розбудите у ньому хижацькі інстинкти.

Якщо напад неминучий, вам доведеться стріляти. Цільтесь в хребет або мозок, у крайньому випадку - в грудну клітину.

Стратегії нападу

Ведмеді, як правило, виявляють агресію по відношенню до людини лише у стані роздратування. При цьому є три способи нападу.

 1. Переслідування. В цьому разі хижак пересувається у тому ж напрямі, що й жертва, після чого раптово накидається на людини. Відомі випадки, коли ведмідь вистежував людей по сліду всюдихода.
 2. Засідка. Хижак чекає на жертву в певному місці, найчастіше неподалік людського житла.
 3. Відкритий напад. Тварина рухається дуже швидко, атакуючи на 4 лапах. Воно пересувається стрибками. Вуха при цьому притиснуті до голови, а шерсть стоїть дибки. Ведмідь оскалює зуби і гарчить.

Як втекти від ведмедя?

Якщо уникнути зустрічі не вдалося, не намагайтеся втекти. Ці тварини бігають швидше за олімпійських чемпіонів. Не заспокоюйте себе тим, що у школі ви показували найкращі результати на забігах пересічною місцевістю. Це не допоможе вам урятуватися!

Пам'ятайте пораду, яку дають досвідчені мисливці:

Втікають від ведмедя лише ті люди, які не розуміють, що це лише спровокує його на напад.

Якщо ви хочете втекти від хижака, вам потрібно рухатися повільно, не повертаючись до нього спиною. При цьому не можна робити різких рухів.

Продовжуючи розповідь про те, як захиститись від ведмедя в лісі, нагадаємо вам про те, чого ще робити не можна. Не намагайтеся залізти на дерево. Ведмеді чудово лазять, а це означає, що тварина, швидше за все, піде за вами. В результаті хижак все одно вас зловить.

Якщо ведмідь став на задні лапи - він зацікавлено вас розглядає

Способи відлякати ведмедя в лісі

Чим можна відлякати ведмедя? Найдієвіший спосіб - це шум. Вам варто дотримуватися маршруту і рухатися переважно рівнинними ділянками, щоб мати можливість помітити непроханого гостя здалеку. У такому разі ви зможете злякати його гучними розмовами та перекличками. Щоб створити шум, використовуйте велосипедний дзвінок або ложку із залізним казанком.

Чому так важливо шуміти у лісі? У ведмедів чудовий нюх та зір, а ось слух розвинений не так добре. Тому, якщо ви поводитесь тихо, несподівана зустріч може спровокувати напад. Якщо ж він почує вас заздалегідь, можливо, взагалі вважатиме за краще уникнути з вами зустрічі.

Деякі люди беруть у ліс велосипед. Це не найкраща ідея. Справа в тому, що під час їзди велосипедом ви рухаєтеся швидше, ніж пішки, але при цьому не видаєте гучних звуків. Більше того, є ймовірність, що ви поїдете звіриною стежкою, а це гарантовано приведе до зустрічі з ведмедем. Якщо ви вирішили поїхати в ліс велосипедом, періодично кричіть і створюйте шум.

Якщо зустріч з ведмедем неминуча

Як захиститись від ведмедя без зброї? Перше, що треба розуміти, – перед вами хижак, якого не можна недооцінювати. При зустрічі потрібно поводитися спокійно, але впевнено. Покажіть, що ви помітили звіра. Велика ймовірність, що ведмідь стане на задні лапи, щоб розглянути вас. Якщо він не почне рухатися у вашому напрямку, спробуйте відступати по діагоналі.

Пам'ятайте, що звір боїться істот, які перевершують його за розмірами. Ви можете поставити поруч із собою рюкзак. Якщо ви поїхали до лісу з групою, заберіться один до одного на плечі і розмахуйте різними предметами, плескайте в долоні. Можете взятися за руки, утворюючи єдине ціле. Все це налякає хижака.

Як захистити себе?

Якщо жоден із способів, ніж відлякати ведмедя під час зустрічі, не допоміг, можна прикинутися мертвим. Як? Ляжте на землю животом донизу, закрийте руками голову. Не рухайтесь навіть тоді, коли хижак почне вас обнюхувати. Зачекайте деякий час після того, як він піде, і лише після цього змініть положення. У цей момент не можна подавати жодних ознак життя, адже це може спровокувати напад. Пам'ятайте, що цей спосіб можна використовувати під час зустрічі з бурим ведмедем. Чорні ведмеді, навпаки, виявлять до вас цікавість або приймуть вас за доступну здобич.

Можна скористатися перцевим балончиком. Його застосовують тільки тоді, коли хижак знаходиться дуже близько до вас. Інакше це, навпаки, дратуватиме тварина. Те саме і зі зброєю: стріляйте, якщо ви точно впевнені, що зможете вбити агресивного ведмедя. Цільтесь в голову: в очі чи ніс.

Зустріч зі сплячим хижаком

Перше, що потрібно запам'ятати, – це те, що сплячого ведмедя не можна турбувати за жодних обставин. Не думайте його фотографувати або розглянути ближче! Якщо ви натрапили на нього, одразу ж йдіть якнайдалі. Намагайтеся пересуватися дуже тихо, щоб тварина не прокинулася. Як врятуватися від ведмедя у лісі, якщо ви знайшли його сплячим? Не чіпати його, адже збуджений хижак буде в люті, а це означає, що його атака може стати смертельною для вас.

Якщо ведмідь їсть

Якщо вам не пощастило стати свідком ведмежої трапези, потрібно завмерти і всім своїм виглядом показати, що ви не зацікавлені в його їжі. Гучні розмови – це те, чим можна відлякати ведмедя у лісі, якщо ви застали його за обідом. Пам'ятайте: видаючи різні звуки, ви лише вигруєте для себе час, щоб збільшити відстань між собою та хижаком. Повільно відступайте, рухаючись по діагоналі. Не робіть різких рухів. Поводьтеся максимально спокійно.

Ведмедиця з ведмежатами небезпечна

Якщо ведмедів кілька

Не можна виключати можливість зустрічі із групою хижаків. Це може статися у кількох випадках:

 1. Самка виховує своїх дитинчат.
 2. Мати відігнала молодих звірів, але вони все ще переміщуються групою.
 3. Почався період гону.

В останньому випадку тварини борються до смерті, оскільки вони дуже агресивні. Небезпеку становлять як самки, так і самці.

Якщо ви натрапили на групу молодих ведмедів, то у вас є більше шансів урятуватися. Так, вони ще не бачили людей і можуть напасти, але є шанс відлякати їх.

Небезпека наздожене вас, якщо в лісі ви зустрінетеся з ведмедицею та її виводком. Якщо самка подумає, що дитинчатам загрожує небезпека, вона битиметься з ким завгодно. Тому, побачивши ведмежа, поспішіть ретируватися - поруч обов'язково знаходиться його мати.

Зустріч із мисливцем

Навіть якщо ви досвідчений мисливець, вам необхідно знати, як урятуватися від ведмедя у лісі, адже зустріч із цим хижаком може бути смертельно небезпечною. Ви не можете передбачити, коли тварина з'явиться в полі вашого зору.

Якщо ви помітили, що неподалік промайнула його постать, зробіть усе можливе, щоб він не помітив вас. Якщо ведмідь почув вас, спробуйте його відігнати. Для цього вам потрібно голосно ляснути в долоні та вистрілити у повітря. Не цільтесь у тварину, тому що поранений хижак небезпечний.

Що робити не можна?

Як врятуватися від ведмедя у лісі? Для цього потрібно не тільки знати, як варто вчинити в тій чи іншій ситуації, а й знати, чого робити не можна. Заборонено здійснювати такі дії:

 1. Грати з ведмежатами.
 2. Залазити на дерева. Бурі ведмеді зможуть вас наздогнати навіть там.
 3. Підкрадатися до хижака. Якщо вам здається, що він вас не помічає, ви глибоко помиляєтеся. Тварина подумає, що ви її атакуєте і почне захищатися.
 4. Втікати. Ми вже писали про те, що ведмеді розвивають величезну швидкість.
 5. Повертатися спиною. Ця дія буде розцінена як сигнал до атаки.
 6. Робити різкі рухи. Це сприйме як агресія, що призведе до нападу ведмедя.
 7. Дивитись тварині в очі. Хижак подумає, що це виклик, і тоді напад неминучий.

Отож, ведмеді – небезпечні тварини, які можуть напасти на людину і навіть вбити її. Існують різні способи, як урятуватися від ведмедя в лісі, але жоден з них не 100% гарантій, адже хижак може повестися непередбачено. Більшість нападів відбуваються через необережність людини, тому дуже важливо поводитися у лісі вкрай обережно.Оставьте комментарий!

Комментарий будет опубликован после проверки

Вы можете войти под своим логином или зарегистрироваться на сайте.