×
Поиск по сайту


Чим небезпечний вірус папіломи людини та як його позбутися

16
травня
2023
Годунок Дмитро Федорович4410Здоров'я / /

Чим небезпечний вірус папіломи людини та як його позбутися

Ця інфекція з тих, що можуть бути смертельні, але абсолютно непомітні.

Що таке вірус папіломи людини і чим він небезпечний

Насправді, вірус не один – їх багато, до 200 видів. Більшість вірусів папіломи людини (ВПЛ) безпечні. Однак приблизно 40 із них із задоволенням атакують статеві органи людей, а щонайменше 14, за даними ВООЗ, є онкогенними, тобто можуть спровокувати рак.

Найчастіше страждають жінки. Саме ВПЛ у 70% випадків стає причиною раку шийки матки – другого за поширеністю виду злоякісних пухлин серед жінок розвинених країн. Але чоловіки теж у зоні ризику: вірус папіломи людини може запускати онкологію заднього проходу, статевого члена і ротоглотки.

Який із видів ВПЛ – онкогенний чи ні – дістався вам, одразу не визначиш. Але те, що він у вас є, – це практично напевно. Приблизно 80% людей, які ведуть статеве життя, інфіковані.

Вірус папіломи людини – найпоширеніша інфекція, що передається статевим шляхом.

Примітно, що більшість жертв ВПЛ навіть не здогадуються, що заражені. З об'єктивних, утім, причин.

Які симптоми вірусу папіломи людини

ВПЛ – підступний. Часто він взагалі ніяк не проявляється. Іноді ознаки виникають через багато років після зараження. Тож складно визначити, коли саме в організм проникла інфекція.

Найочевидніший (але не обов'язковий) симптом – поява наростів на шкірі будь-якої частини тіла. Папіломи, кондиломи, бородавки – це все ВПЛ.

На щастя, найчастіше протягом року-двох вони минають самі собою і не несуть небезпеки для здоров'я. Але якщо симптоми ВПЛ вперто не зникають, а особливо якщо папіломи і бородавки з'явилися на статевих органах або в ділянці рота і горла, необхідно обов'язково проконсультуватися з терапевтом, гінекологом або урологом.

За тривалої хронічної форми ВПЛ може призвести до змін клітин, які з часом перетворюються на злоякісні. Від зараження до розвитку раку в середньому проходить 10-20 років.

Як лікувати вірус папіломи людини

На жаль, не існує ліків від самого вірусу. Терапія зводиться до усунення симптомів і боротьби з можливими наслідками ВПЛ – передраковими і раковими станами.

Бородавки і папіломи, як правило, фізично видаляють різними методами. Обрати найефективніший і найбезпечніший вам допоможе лікар – дерматолог, гінеколог, уролог або ЛОР (якщо йдеться про нарости в ділянці ротоглотки).

Передракові та ракові стани теж можна вилікувати – тим успішніше, чим раніше виявлено захворювання. Тому ВООЗ рекомендує всім жінкам, старшим за 30 років, робити регулярний пап-тест (мазок за Папаніколау) – під час огляду гінеколога здавати мазок, який допоможе виявити передракові зміни слизової шийки матки. Як правило, достатньо проходити процедуру раз на п'ять років. Але якщо лікар вважає, що у вашому випадку необхідно частіше, прислухайтеся до його думки.

Для чоловіків скринінги не рекомендовані. Тільки не забувайте обов'язково звертатися до лікаря, якщо раптом помітите щось незвичне – болючість, наріст, пухлину – в районі статевих органів, заднього проходу або ротоглотки. Регулярний огляд в уролога (для чоловіків старше 40 років – бажано не рідше ніж раз на рік) знизить ризик пропустити щось дійсно серйозне.

Чим небезпечний вірус папіломи людини та як його позбутися – 2

Як не заразитися вірусом папіломи людини

ВПЛ – те захворювання, яке легше запобігти, ніж лікувати. Найнадійніший спосіб зробити це – вакцинуватися. Але є нюанс. Щеплення найбільш ефективне лише в тому разі, якщо організм ще ніколи не стикався з вірусом. Тому ВООЗ рекомендує вакцинувати дітей віком 9-14 років, до початку статевого життя. Ідеально – 11-12 років.

Якщо ви не встигли зробити щеплення вчасно, вакцинуватися можна до 21 року (для юнаків) і до 26 років (для дівчат).

Щоб знизити ризик зараження ВПЛ у більш старшому віці:

  • намагайтеся займатися сексом тільки з одним перевіреним партнером;
  • уникайте інтиму з тими людьми, у яких є хтось, крім вас;
  • використовуйте презервативи;
  • будьте особливо обережні, якщо у вас ослаблена імунна система (наприклад, діагностовано ВІЛ);
  • киньте палити – куріння може прискорити розвиток раку шийки матки та інших онкологічних захворювань;
  • зміцнюйте імунітет.


Оставьте комментарий!

Комментарий будет опубликован после проверки

Вы можете войти под своим логином или зарегистрироваться на сайте.